Persoonlijke Verzorging

Inleiding

Als pedagogische werker/onderwijsassistent heb je naast vele andere taken ook verzorgende taken o.a. lichamelijke verzorging. Om verzorgende taken uit te voeren is het nodig kennis te hebben van gezondheid, gezond gedrag en hygiëne.  In het pedagogisch werk begeleid en ondersteun je kinderen bij lichamelijke verzorging. Je begeleidt ze op weg naar zelfredzaamheid of ondersteunt hen bij het behoud van een zo groot mogelijke zelfredzaamheid.  

 Tijdens de lessen persoonlijk verzorging gaan we de volgende thema’s behandelen.  

  • Gezondheid 
  • Lichamelijke verzorging 
  • Hulp en ondersteuning bij hygiënische verzorging van doelgroepen 
  • Zindelijkheid  

Lesdoelen

Na afloop van de persoonlijke verzorging lessen hebt je kennis over: 

  • Wat ‘gezondheid’ inhoudt en waar het uit bestaat. 
  • De begrippen zelfzorg, zelfzorgtekort, zelfredzaamheid, zelfbepaling. 
  • Hoe je mensen (kinderen) begeleid in hun zelfredzaamheid. 
  • Alle onderdelen van de lichamelijke verzorging. 
  • Oefenen met lichamelijke verzorging. 
  • Persoonlijke verzorging bieden (o.a. verschonen, nagels, gebit) aan baby’s en jonge kinderen.  
  • Hoe je zindelijkheid bij kinderen kan stimuleren.   

Leermiddelen

Boek: Thieme Meulenhoff - Traject - Verzorging PW 

  • Thema 1 hoofdstuk 1 en 2 
  • Thema 2 hoofdstuk 4 en 5 
  • Thema 4 hoofdstuk 10 en 11 

(Digitale) Werkboek - Mijn Thieme Meulenhoff

Powerpoints - zie lesplanning

Aftekenlijst Zorglessen blok 1

Lesplanning en Lesmateriaal

Lesweek
Onderwerpen
Doel
Leermiddel en/of Activiteit
1.1
Introductieweek
geen les
1.2
Gezondheid:
  • Gezondheid 
  • Positieve gezondheid  
  • Aspecten van gezondheid  
  • Gezondheids-bevorderende en belemmerende factoren.  
  • De student heeft kennis opgedaan over de term gezondheid en wat het inhoudt.  
  • -De student heeft gereflecteerd over eigen kijk op de term gezondheid.   
1.3
Zorg voor Gezondheid en Zelfredzaamheid
  • Zorg voor gezondheid  
  • Zelfredzaamheid  
  • Kennis over de begrippen zelfzorg, zelfzorgtekort, zelfredzaamheid, zelfbepaling 
  • Inzicht hebben in zelfredzaamheid en lichamelijke verzorging. 
  • Kennis hebben welke verzorgende handelingen bij persoonlijke verzorging horen 
1.4
Lichamelijke verzorging en fysieke integriteit
  • Lichamelijke verzorging  
  • Fysieke integriteit 
  • omgaan Vertrouwen en respect tijdens persoonlijke verzorging  
  • Discreet omgaan met lichaamscontact tijdens de persoonlijke verzorging 
  • Kennis hebben over alle onderdelen van de lichamelijke verzorging 
  • Benoemen wat men verstaat onder het begrip vertrouwelijkheid. 
  • Kennis hebben waarom vertrouwen heel belangrijk is in de ondersteuning bij de lichamelijke verzorging. 
  • Oefenen hoe je discreet kunt omgaan met lichaamscontact tijdens verschoningsmoment 
1.5
Persoonlijke verzorging jonge kind en zindelijkheid 
  • Zindelijkheid  
  • Persoonlijke verzorging van jonge kinderen 
  • Kennis over de verzorging van jonge kinderen 
  • Inzicht hebben in zindelijk worden en hoe je kinderen hierin begeleid.  
1.6
Voorbereiden demonstratie Zorgvaardigheden 
  • lesopdrachten persoonlijke verzorging  
  • oefenen zorgvaardigheden  
  • Doel 1   Kennis over verschillende aspecten van persoonlijke verzorging zoals baby aan en uitkleden, flesvoeding, hand wassen, baby in bad,  
  • Boek: Verzorging PW 
  • Diverse websites
  • Lesopdrachten persoonlijke verzorging  
1.7
Voorbereiden demonstratie Zorgvaardigheden
  • lesopdrachten persoonlijke verzorging  
  • oefenen zorgvaardigheden  
  • Doel 2   Kennis over verschillende aspecten van persoonlijke verzorging zoals baby aan en uitkleden, flesvoeding, hand wassen, baby in bad, 
  • Boek: Verzorging PW 
  • Diverse websites
  • Lesopdrachten persoonlijke verzorging  
1.8
Afnemen van de demonstratie
  • Toets Zorgvaardigheden op school
  • Filmpje van een persoonlijk verzorgingsmoment (zelfstandig werken)
  • De student voert twee demonstraties uit van de vaardigheden die op de aftekenlijst staan. Zie 'Werkmodel Aftekenlijst'. Deze vaardigheden demonstreer je volgens de stappen van het werkmodel. Door middel van loting wordt bepaald welke demonstratie je gaat geven.  De vaardigheden zijn: 
    • Groep A -  luiers aan- en uittrekken 
    • Groep B -  Tanden poetsen  
    • Groep C -  Wassen of in bad doen van een baby 
    • Groep D – Handen wassen 
    • Groep E – Flesje maken 
  • Aan de hand van een filmpje van een persoonlijk verzorgingsmoment  laten zien hoe je discreet kunt omgaan met lichaamscontact tijdens persoonlijke verzorging

1.9
  • Filmpje van een persoonlijk verzorgingsmoment (zelfstandig werken)
  • Aan de hand van een filmpje van een persoonlijk verzorgingsmoment  laten zien hoe je discreet kunt omgaan met lichaamscontact tijdens persoonlijke verzorging
  • Inleveren filmpje  
  • Reflecteren op de verworven competentie 
  • Reparatie moment 
1.10
Voortgangsweek
geen les

Opdrachten

Naast de formatieve toetsen van het vak, maak je tijdens de les opdrachten. De vakdocent zal deze lesopdrachten plaatsen op It's Learning. Sommige opdrachten of formatieve toetsen moet je daar ook inleveren. Klik hier voor It's Learning en volg verder de instructies van je docent.

Maatwerk en verdieping

Naar boven
/var/www/bib-pedagogisch-werk-davinci.learningmatters.nl